Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Dezinfektohen pemët e prekura nga parazitët

Kategorite

Filtro:

Dezinfektohen pemët e prekura nga parazitët

Pemët dekorative në qytetin e Elbasanit prej disa ditësh janë prekur nga një insekt dëmtues i cili është shtuar në masë. Inspekti, jo vetëm dëmton pemët duke shkaktuar deri edhe tharjen e tyre, por mund të shkaktojë shqetësime edhe tek njerëzit, sidomos fëmijët mund të preken nga alergjia e shkaktuar prej tij.
Bashkia e Elbasanit ka marrë masa të menjëhershme duke bërë dezinfektimin e të gjitha pemëve të prekura dhe të zonave rreth tyre për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të mokrobit dhe zhdukjen e tij. 
Më i prekur rezulton të jetë rrapi i bardhë, i cili është dëmtuar më shumë, dhe pikërisht aty ka nisur puna fillimisht, punë e cila do të vijojë në të gjithë qytetin.
Brenda 3-4 ditëve të gjitha pemët do jenë të dezinfektuara dhe qyteti do të jetë i pastër. 
Edhe pse nuk dihet ende shkaku i kësaj situate, Bashkia e Elbasanit u kërkon qytetarëve të qetësohen, pasi nuk ka rrezikshmëri dhe puna po vijon me intenstitet deri në zhdukjen e tyre.

Eventet

<mars 2019>
HënMarMërEnjPreShtDie
25262728123
45678910
111213
14
e enjte, mars 14, 2019
151617
18192021
22
e premte, mars 22, 2019
2324
25262728293031
1234567

Se shpejti


Buletini Informativ