Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Këshilli Bashkiak miraton marrëveshjen për implementimin e programit ROMACTED.

Kategorite

Filtro:

Këshilli Bashkiak miraton marrëveshjen për implementimin e programit ROMACTED.

​Në mbledhjen e tij të radhës Këshilli Bashkiak miratoi marrëveshjen mes Zyrës së Këshillit të Europës në Tiranë, Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Bashkisë Elbasan mbi implementimin e programit ROMACTED, një program që synon të promovojë qeverisjen e mirë dhe fuqizimin e komunitetit rom në nivel vendor.

Është një program rajonal i Bashkimit Europian dhe Këshillit të Europës, institucione të cilat do të mbulojnë mbi 50 bashki në Ballkanin Perëndimor, ku në 7 Bashkitë pjesëmarrëse në Shqipëri do të jetë edhe Bashkia Elbasan.

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak është theksuar rëndësia e forcimit të programeve për këtë komunitet.

Ndër të tjera vlen të shtohet fakti se detyrat e Bashkisë së Elbasanit janë, promovimi i përfshirjes rome në nivel vendor, sigurimin e një angazhimi efektiv të shërbimeve që jepen nga bashkia me përfaqësuesit e komunitetit rom për përmirësimin e situatës së romëve dhe aksesit të tyre në shërbimet publike. 

Eventet

<nëntor 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
2930311234
567891011
12131415161718
192021222324
25
e diel, nëntor 25, 2018
2627
28
e mërkurë, nëntor 28, 2018
29
e enjte, nëntor 29, 2018
3012
345679

Se shpejti


Buletini Informativ