Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Përkujtohet 105 vjetori i Pavarësisë së Elbasanit.

Kategorite

Filtro:

Përkujtohet 105 vjetori i Pavarësisë së Elbasanit.

​Elbasani përkujtoi 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë me anë të një ceremonie zyrtare të zhvilluar në memorialin e partiotit Aqif Pasha. 35 patriotë të Elbasanit 105 vjet më parë shpallën qytetin të pavarur për t'i hapur rrugë më pas shpalljes së pavarësisë në Vlorë.

Gjatë fjalës përshëndetëse Kryetari i Bashkisë Z. Qazim Sejdini theksoi rëndësinë e kësaj dite e cila i bën nder Elbasanit . Sejdini lexoi disa rreshta nga deklarata e pavarësisë nënshkruar në 25 nëntor të vitit 1912 ku firmëtarët angazhoheshin për një Shqipëri të mirë dhe më të mirë .

Në ceremoninë e organizuar morën pjesë qytetarë të shumtë, vetëranë dhe përfaqësues të partive kryesore politike.

Më herët të pranishmit vendosën kurora me lule në varrin e partiotit Aqif Pasha.

Në kuadër te 105 vjetorit të pavarësisë së Elbasanit, Bashkia Elbasan në bashkëpunim me qëndrën e Artit Skampa kanë organizuar një koncert festiv.

Nën drejtimin e Dirigjentit Sami Kaziu të pranishmit shijuan një koncert i cili iu dedikua Festave të Nëntorit.

Veç muzikës spektatorët shijuan edhe disa nga vallet tradicionale të interpretuara nga Ansambli i valleve popullore "Isuf Myzyri". Hapësirë në këtë aktivitet festiv ju la edhe interpretuesve të rinj të cilët recituan pjesë të ndryshme.

Eventet

<dhjetor 2017>
HënMarMërEnjPreShtDie
27
28
e martë, nëntor 28, 2017
29
e mërkurë, nëntor 29, 2017
30123
45678910
11121314151617
18192021222324
25
e hënë, dhjetor 25, 2017
2627282930
31
e diel, dhjetor 31, 2017
1234567

Se shpejti


Buletini Informativ