Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Kryetari i Bashkisë uron besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Kategorite

Filtro:

Kryetari i Bashkisë uron besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit Z. Qazim Sejdini i shoqëruar nga deputetë dhe pushtetarë të tjerë vendorë kanë zhvilluar një vizitë në teqe ku uruan të gjithë besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Sejdini uroi besimtarët për më shumë paqe dhe mirësi në këtë ditë të rëndësishme për besimtarët Bektashinj.

Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe.

Në ditën e Sulltan Nevruzit gatimet karakteristike janë byreku me lekë, i cili ndahet në aq pjesë sa anëtarë ka familja. Sipas riteve, Zonja e shtëpisë përpara se të nisë zgjedhjen e pjesëve, lutet për fatet e pjesëtarëve të familjes dhe më pas, secili zgjedh pjesën e vet.

Eventet

<mars 2018>
HënMarMërEnjPreShtDie
2627281234
567891011
1213
14
e mërkurë, mars 14, 2018
15161718
192021
22
e enjte, mars 22, 2018
232425
2627282930311
2345678

Se shpejti

Postimet me te fundit


Buletini Informativ