Accesso
Skip Navigation Links > Kreu > Lajmet > Kryetari i Bashkisë uron besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Kategorite

Filtro:

Kryetari i Bashkisë uron besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit Z. Qazim Sejdini i shoqëruar nga deputetë dhe pushtetarë të tjerë vendorë kanë zhvilluar një vizitë në teqe ku uruan të gjithë besimtarët me rastin e Sulltan Nevruzit.

Sejdini uroi besimtarët për më shumë paqe dhe mirësi në këtë ditë të rëndësishme për besimtarët Bektashinj.

Në këtë ditë kremtohet ditëlindja e imam Aliut dhe ndryshe njihet nga besimtarët bektashinj si dita e rilindjes së madhe.

Në ditën e Sulltan Nevruzit gatimet karakteristike janë byreku me lekë, i cili ndahet në aq pjesë sa anëtarë ka familja. Sipas riteve, Zonja e shtëpisë përpara se të nisë zgjedhjen e pjesëve, lutet për fatet e pjesëtarëve të familjes dhe më pas, secili zgjedh pjesën e vet.

Eventet

<dhjetor 2017>
HënMarMërEnjPreShtDie
27
28
e martë, nëntor 28, 2017
29
e mërkurë, nëntor 29, 2017
30123
45678910
11121314151617
18192021222324
25
e hënë, dhjetor 25, 2017
2627282930
31
e diel, dhjetor 31, 2017
1234567

Se shpejti


Buletini Informativ