Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Llatja/ Ferma e gomaricave Zoe, modeli i biznesit familjar

Pas shumë vitesh si gazetar, Eltoni vendos që të ndryshoj profil, në atë të një sipërmarrësi, por të vecantë në llojin e vet. Bëhet fjalë për fermën e Gomaricave Zoe, në fshatin Papërr të Elbasanit. Ferma një sipërmarrje e veçante në llojin e saj që prej disa vitesh po kthehet në një atraksion interesant turistik Fermën e ka vizituar  kryetari i Bashkisë Gleduan Llatja i cili pohon se ” Eltoni që pas 13 vitesh punë në gazetarinë aktive, iu rikthye shtepisë së femijërisë në fshat për të investuar kursimet e tij me nje ide të çmendur por që sot prodhon produktin më të lakmuar në treg, qumështin e gomaricave qê është ndër më tëkerkuarit prej vlerave të shumta kuruese, ushqyese e kozmetike”. Sipas kryebashkiakut, përvec biznesit familjar, kjo fermë është edhe një atraksion turistik”. Vetë Eltoni pohon se këto gomarica kanë emër, nuk qëllohen me kamzhik sic jemi mësuar të shohim rëndom, ku gomarin e kemi parë vetëm si kafshë pune. ” Eshtë një nismë aventuriere, ishte një sfidë në vetvete, por dhe një mesazh për brezin e ri, të mos emigrojë, të gjej vetveten në vendin e tij, sepse nëse do gjithcka mund të bëhet”. Eltoni është optimist për të ardhmen e biznesit të tij, madje dhe i aftë për sfidat që e presin. Nga ana e tij kryebashkiaku Llatja shprehu mbështetjen e tij, me qëllim që kjo fermë të ecë përpara edhe në të ardhmen. Ferma vizitohet nga vendas dhe të huaj,  të cilët janë të interesuar për qumështin e gomaricës por edhe për të parë.