Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Aktualitet

TË GËZOJMË SË BASHKU FESTËN E QERSHISË

Ju ftojmë të na bashkoheni për një festë të mrekullueshme të Qershisë më 1 Qershor, ora 18:00. Do të jetë një festë e gëzueshme me muzikë live, ushqime të shijshme dhe aktivitete argëtuese.

Qershia është fruti i shijshëm i verës, dhe kjo festë është një mundësi për të festuar bukurinë dhe shijen e saj!

Për të mos humbur këtë festë të mrekullueshme, na bashkohuni më 1 Qershor, ora 18:00. Ju premtojmë një festë plot kënaqësi!

Ju presim me padurim!

Bashkia Elbasan.

ELBASANI NË FESTË, AF NË SUPERIORE

Spektakël i madh në qytetin e Elbasanit.  Ngjitja në Kategorinë Superiore të ekipit të Elbasanit, është cilësuar si një fitore e madhe për ekipin, mbarë tifozët por edhe qytetarët elbasanas.

Gjatë të gjithë pasdites së sotme, ekipi dhe Elbasani ka festuar titullin kampion në kategorinë e parë në futbollin kombëtar.

Nën kujdesin e vecantë të kryetarit të bashkisë Gledian Llatja, që në orët e para të mbasdites qendra e qytetit ka qenë vetëm për ekpin, tifozët dhe shumë qytetarë të cilët kanë përgëzuar ekipin për rikthimin e tyre në kategorinë superior.

 Stadiumi Elbasan “Arena” u mbush me tifozë si dhe me plot urime dhe krenari, duke befasuar ekipin nga përkrahja e padiskutueshme e tifozëve.

Pas ndeshjes me Bylis, skuadra AF Elbasani parakaloi në bulevardin e qytetit së bashku me sportdashësit.

Ka qenë një atmosferë e madhe festive për qytetin e Elbasanit rikthimi i ekpit në superior, ku bashkia Elbasan ka ftuar të gjithë qytetarët të bëhen pjesë e kësaj skene si edhe të festojnë në një koncert të madh në sheshin “Gensher”. Festimet kanë vijuar, me lavdërime për lojtarët e talentuar dhe trajnerin e tyre.

Ky është një rikthim i madh në elitën e futbollit shqiptar që tifozëve elbasanas u kishte munguar aq shumë.

Krijuar tre vite më parë, ekipi ngjiti shkallët dhe tani do të përfaqësohet mes më të mirëve, aty ku duhet të jetë.

Bashkia e Elbasanit meriton një vlerësim për kontributin e saj në suksesin e ekipit të futbollit, pasi ka luajtur një rol kyç në promovimin e sportit në komunitet, duke organizuar evenimente dhe programe të sportit, si edhe duke nxitur zhvillimin e talenteve të futbollit.

Mbështetja e vetë kreut të bashkisë në cdo ndeshje të ekipit ka ndihmuar në rindërtimin e një ekipi të fortë dhe konkurrues në skenën e futbollit.

Pas përfundimit të ndeshjes, në nisje të festimeve në qytet, kreu i bashkisë Gledian Llatja falenderoi ekipin për këtë fitore, ndërsa shtoi se “është një sukses i të gjithë qytetit, është një investim që nis nga bashkia e Elbasanit, por me dashamirësinë e të gjithë qytetit dhe me mbështetjen e bizneseve.

 Sot kemi arritur të jemi kampion. Është një festë në Elbasan, ndaj synimi ynë është që të vazhdojmë sukseset, të vazhdojmë punët e mira me ekipin bashkë me qytetin tonë”, tha ai.

Kjo fitore është një kapitull i ri në historinë e futbollit elbasanas si edhe frymëzon gjeneratat e ardhshme për të ndjekur ëndrrën e tyre në sport.

Pas përfundimit të takimit u organizua edhe ceremonia për kurorëzimin e ekipit kampion nga Federata Shqiptare e Futbollit ku i pranishëm ishte Presidenti i FSHF-së, Armand Duka dhe Sekretari i Përgjithshëm i FSHF-së, Ilir Shulku.

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, i dorëzoi medaljet dhe titullin kampion ekipit të AF Elbasanit.

INVESTIM I RI NË IMPIANTIN E FERROKROMIT TË ALBCHROME NË ELBASAN

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Elbasan, ku në Ditën Ndërkombëtare të Punëtorëve, nisi funksionimin investimi i ri në impiantin e Ferrokromit të AlbChrome.

Rama vizitoi nga afër furrat e Impiantit të Ferrokromit dhe mensën e punëtorëve, të cilët përveç pagës mesatare 900euro kanë tanimë edhe ushqimin falas në vendin e punës.

Investimi i ri në impiantin e Ferrokromit të AlbChrome në Elbasan garanton respektimin e të gjitha standardeve mjedisore dhe sociale, si detyrim i të gjitha sipërmarrjeve që të mbrojnë nga ndotja hapësirën e përbashkët.

Fabrika e pastrimit të pluhurit, investim i YILDIRIM Group, ka të përfshira mjediset e mensës dhe dhomat e zhveshjes për punonjësit, si tregues i angazhimit të kompanisë për përmirësimin e kushteve të vendit të punës dhe respektimin e standardeve të sigurisë dhe shëndetit të BE-së, në përputhje me qëllimet e saj mjedisore, sociale dhe qeverisëse (ESG).

DY TALENTËT NGA ELBASANI TRIUMFOJNË NË KONKURSIN KUIZ EUROPIAN TË PARASË NË BRUKSEL

Edea dhe Martini, janë dy talentët nga Elbasani të cilët u paraqitën denjësisht në konkursin kombëtar të Kuiz Europian të Parasë në Bruksel.

Dy të rinjtë fituan këtë konkurs duke përfaqësuar me dinjitet qytetin e tyre por edhe Shqipërinë duke konkuruar me mijëra bashkëmoshatarë nga 30 vende të Europës.

14 vjeçarët nga Elbasani u përballën me një garë të fortë, ku merrnin pjesë edhe nxënës të shkollave profesionale me drejtim financë e kontabilitet, por eksperienca rezultoi e shkëlqyer.

European Money Quiz synon të rrisë kulturën financiare të të rinjve dhe t’i përgatisë për sfidat ekonomike.

PROMOVOHET LIBRI “FLETË NGA JETA IME”, KUJTIMET E DHIMITËR SHUTERIQI

Në kuadër të ditës botërore të librit dhe të drejtës së autorit, biblioteka publike “Qemal Baholli”, ka hapur dyert për të promovuar librin “Fletë nga jeta ime” e autorit Dhimitër Shuteriqi.

Në këtë event, kanë marrë pjesë shkrimtarë, intelektualë të qytetit, dashamirës të librit, të afërm të autorit, si edhe kryetarja e Këshillit të Qarkut Ermira Urupi.

Në promovim është bashkëbiseduar për kujtimet e Shuteriqit, ku u vu në dukje fakti se në “Fletë nga jeta ime”, autori reflekton duke na paraqitur disa nga momentet personale të jetës së tij, dashuria për njerëzit dhe vendin e tij, e cila herë – herë përzihet me trishtim dhe zhgënjim.

Dhimitër Shuteriqi është një personalitet i shquar i historisë letrare e kulturore.

 “Fletë nga jeta ime”, një libër me kujtime i autorit plot dashuri për vendin e tij dhe njerëzit, ku lexuesi mund të qeshë, të reflektojë, takon njerëz të famshëm e të thjeshtë.

FËMIJËT E KOPSHTEVE AKTIVITETE NË DITËN E TOKËS

Fëmijët e kopshteve të qytetit, pasi janë njohur nga edukatorët e tyre rreth Ditës së Tokës, kanë organizuar edhe një sërë aktivitetesh për këtë ditë.

Duke bashkëpunuar me njëri-tjetrin fëmijët kanë krijuar punimet e tyre me mesazhin se të gjithë duhet të kujdesemi për tokën, dhe mjedisin ku jetojmë, duke i ekspozuar në oborret e kopshteve.

Fëmijët realizuan vizatime të ndryshme të cilat kanë të bëjnë me jetesën në Tokë, çfarë e bën Tokën planet të lumtur dhe çfarë e ndot atë.

Nëpërmjet këtij aktiviteti, fëmijët brezi i ardhshëm i vendit mësuan se Toka është planeti ynë dhe duhet ta ruajmë atë.

NË 23 PRILL, DITËN BOTËRORE TË DREJTËS SË AUTORIT, BIBILIOTEKA PUBLIKE PROMOVON LIBRIN E DHIMITËR SHUTERIQIT

Në 23 prill, ditën botërore të librit dhe të drejtës së autorit, biblioteka publike “Qemal Baholli” hap dyert për promovimin e librit “Fletë nga jeta ime”, të autorit Dhimitër Shuteriqi.

Në këtë kuadër janë të ftuar të marrin pjesë të gjthë elbasanasit dhe dashamirësit e librit të bashkohen në këtë takim ku do të flitet për historikun e afërt të Elbasanit, sjellë mjeshtërisht nga kujtimet e Shuteriqit ku secili ndjehet dhe bëhet pjesë e tij.

ELBASANI EDHE NË HARTËN E TURIZMIT DITOR

Elbasani ka disa vite që ka hyrë në hartën turistike ditore. Këtë e dëshmon fakti se çdo ditë qindra vizitorë ndalen në Elbasan, duke shijuar resurset historike dhe natyrore që ka ky qytet.

Një sezon turistik shumë premtues me turistë nga shumë vende të ndryshme të botës frekuentojnë Elbasanin dhe të gjitha resurset e tij të vizitueshme.

Vetëm gjatë kësaj jave qindra vizitorë janë ndalur në Elbasan, për të parë më nga afër, lagjen “Kala” brenda së cilës ndodhen shumë objekte historike dhe kulturore, si, kulla e sahatit, hamami i vjetër, xhamia Mbret dhe Kisha e Shën Mërisë.

Agjensia e Kulturës dhe Turizmit në Elbasan, i ka dhënë një rëndësi të veçantë turizmit ditor në Elbasan, ndaj edhe turistët e ardhur vetëm gjatë këtyre ditëve janë njohur edhe me shumë pasuri të trashëgimisë kulturore, siç është mozaikut në qendër të qytetit, jo shumë larg mureve rrethuese të Kalasë së lashtë i ka dhënë një hov turizimit kulturor në Elbasan.

Sakaq edhe Muzeu Etnografi, është një tjetër pasuri historike e kulturore që i është prezantuar turistëve, ku këta të fundit kanë parë nga afër 80 lloje zejesh që ndodhen brenda kësaj shtëpie e cila mbart një pasuri të vyer të historis së Elbasanit.

Vlen të theksohet fakti se gjatë këtij viti Elbasani është vizituar jo vetëm nga turistë të thjeshtë por edhe diplomatë të shumtë, të cilët kanë vizituar muzeun etnografik, madje edhe mozaikun në qendër të qytetit jo shumë larg mureve rrethuese të Kalsë së lashtë.

Prej disa vitesh kreu i bashkisë Gledian Llatja është bërë iniciator i një lëvizjeje që ka ndikuar dukshëm në gjallërimin e këtij lloj turizmi.

Objektivi i kryebashkiakut është kthimi i Elbasanit në një qendër të rëndësishme të turizmit kulturor. Elbasani me trashëgimi të shumta kulturore e natyrore ka hyrë edhe në hartën turistike ditore, duke mundësuar që  të gjitha stinët dhe muajt e vitit do të kenë turistë.

PREZANTOHET PROGRAMI “BE PËR KUJDESIN SOCIAL”

Bashkë me Ëorld Vision Albania, UNICEF Albania dhe me mbështetjen e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, prezantuam programin “BE për Kujdesin Social”, financuar nga European Union in Albania.

Ky program ambicioz u vjen në ndihmë qindra familjeve, duke u ofruar shërbime të kujdesit social dhe mbështetje me praktika inovative dhe trajnime të përshtatura për profesionistë dhe punonjës të kujdesit social.

ELBASANI DHE ASETET E TIJ TË TURIZMIT DHE KULTURËS, INTERES PËR VIZITORËT NË PANAIRIN NDËRKOMBËTAR TË TURIZMIT DHE SPORTIT                  

Për dy ditë rradhazi po mbahet edicioni i 20-të i “Panairit Ndërkombëtar i Turizmit dhe Sportit”.

Elbasani i pranishëm në këtë panair prezanton për të pranishmit vlerat e qytetit, nga pasuritë natyrore te ato kulturore si dhe historike.

Elbasani është një mozaik multikulturor, me turizëm të qëndrueshëm që zgjat gjithë vitit. Historia, trashëgimia kulturore dhe bukuritë natyrore janë asetet kryesore të qytetit të Elbasanit në zhvillimin e turizmit të Shqipërisë.

“Busheku”, “Labinoti Fushë”, “Krasta e Madhe”, “Llixha”, Funari e Gjinari, fshehin perla për vizitorët, që të shoqëruara me histori dhe legjenda shumë shekullore, janë origjinale në specifikat e tyre.

Janë këto edhe shumë arsye të tjera që Elbasani është një nga qytetet më të preferuar për turistët e huaj. Ndaj dhe më shumë se 10,000 vizitorë kanë vizituar stendën e Bashkisë Elbasan vetëm ditën e parë! 

Në sallën plot gjallëri, do të nxirret në pah bukuria e turizmit lokal të Elbasanit.

Vizitorët mund të eksplorojnë peizazhe mahnitëse dhe pika të shumta kulturore dhe turistike që e bëjnë Elbasanin të veçantë.