Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Ditë: 5 Mars 2024

Panairi “Work and Study”: Një mundësi për të nxitur të rinjtë drejt alternativave të punësimit

Në ambjentet e pallatit të sportit “Tomorr Sinani” në Elbasan është çelur Panairin “Work & Study”.  

Qëllimi i Panairit i kthyer në traditë është inkurajimi i të rinjve dhe njohja sa më afër me alternativat e ndryshme që ofrohen për punesimin e tyre në të ardhmen.  

Në panair marrin pjesë shumë kompani universitete e institucione të ndryshme, të cilat ofrojnë vende të lira pune.

Kryetari i Bashkisë së Elbasanit, z. Gledian Llatja, e sheh këtë panair si një mundësi komunikimi duke nxitur të rinjtë që të njihem me alternativat e punësimit.  

“Për maturantët është një ditë e frytshme e sukseshme për t’u njohur me ofertat që ka tregu si edhe për shkollat profesionale.

  Ekonomia e shqipërisë dhe e Elbasanit po zhvillohet, kemi profesione të reja, që para disa vitesh nuk janë vlerësuar si duhet siç janë shkollat profesionale.

Ne po bëhemi gati me një sërë zhvillimesh si automotoparku, kërkimi i naftës në zonën e Dumresë, si edhe në fushën e turizmit.

Sot tregu i punës kërkon teknikë, profesionistë të mirë, ndaj ajo që do ju rekomandoja është profilizimi, profilet teknike janë ato që paguhen më mirë dhe që kanë më shumë kërkesa.

 Uroj të keni një ditë të frytshme me qëllim që ju të krijoni ide të qarta për të ardhmen tuaj dhe profilin që do të vazhdoni”, tha z. Llatja.

Panairi “Work & Study” në Elbasan, është një mundësi për të gjithë maturantët për t’u njohur me programet e ndryshme të studimit, këshillimin e karrierës dhe alternativat aktuale të tregut të punës.

“7 Minuta”, sukses në “Skampa”

Drama “7 Minuta” e interpetuar nga 11 aktore të njohura të skenës shqiptare, ka mbushur plot sallën e teatrit “Skampa”.

 E mirëpritur nga artëdashësit elbasanas, kjo dramë trajton të drejtat e punëtorëve dhe dinjitetin e tyre.

Nën intepretimin e aktoreve Yllka Mujo, Luiza Xhuvani, Olta Daku, Zamira Kita, Anila Bishaj, Ridina Dembacaj, Adelina Mucaj, Adela Xhemalaj, Paola Kodra, Ajlin Petrela, dhe Xhoana Karaj, me regji të Drida Dervishi, kjo dramë la mbresa tek publiku e gjerë.

11 gra, punëtore në fabrikë xhinsesh bëhen bashkë në përpjekje heroike për të mos humbur te drejtat e tyre të punës. 

Shfaqja zhvillohet gjatë një dite të tërë, duke filluar nga rutina e mëngjesit e protagonistëve e deri në mbrëmje, kur më në fund punëtorët arrijnë në një vendim jo pa vështirësi.

Gledian Llatja: “Dita e Verës” një sërë aktivitetesh për të mos humbur në Elbasan

Elbasani është kthyer në një atmosferë festive 10 ditë para festës së Ditës së Verës, e cila rrënjët i ka tek ky qytet.

Bashkia Elbasan, nën kujdesin e kryetarit Gledian Llatja e nisin kalendarin e festimeve më herët se çdo vit, duke u kujdesur të përfshijnë çdo traditë ashtu siç

 e meriton ky qytet i cili ka edhe ekskluzivitetin e kësaj feste e ruajtur “gjallë” prej shekujsh.

Në detaje rreth festimeve, vetë kryebashkiaku Gledian Llatja ka bërë edhe një përmbledhje të aktiviteteve dhe pikave të shumta në qytet ku do të gjallërohet kjo festë për 10 ditë me rradhë. Ndërsa ka ftuar mbarë qytetërët e vendit dhe jo vetëm të vijnë në Elbasan për të festuar Ditën e Verës, në qytetin ku festa lindi dhe u trashëgua brez pas brezi.

“Për të shijuar këtë atmosferë shumëngjyrëshe nga data 4 deri më 14 Mars, qyteti do të përfshihet nga një larmi festive me shumë aktivitete si, ekspozita, konkurse, panaire, poçeri, lights show, koncerte dhe shumë e shumë të tjera”, pohon Llatja.

“E nisëm me fëmijët, me aktivitetet e kopshteve, për të vijuar me Qendrën Kulturore të Fëmijëve, më pas me Teatrin Skampa, ku një sërë aktorësh dhe këngëtarësh do të intepretojnë në skenë.

 Sakaq ditën e shtunë aktivitetet do të fokusohen në sheshin e qytetit, të djelën në Elbasan rivjen Retro, për të gjithë të apasionuarit e mjeteve të vjetra, aktivitete që nisin paradite dhe përfundojnë në mbrëmje”.

 Me një dekor me lule shumëngjyrëshe që lajmërojnë ardhjen e pranverës është zbukuruar i gjithë qyteti, madje edhe vetë lokalet në qendër për nder të kësaj tradite shekullore kanë zbukuruar ambjentet e jashtme dhe fasadat me shumë drita dhe plot gjallëri.

 Kjo festë pagane me origjinë nga Elbasani, parashikon që edhe këtë vit të mbush qytetin me miq nga vendi dhe jo vetëm.

 Festa vjen edhe me shumë risi, ku ashtu si çdo vit axhenda e festimeve pasurohet me detaje të cilat nuk i kemi parë më herët. Për herë të parë do të organizohet parada me trupat e asambleve nga i gjithë qarku i Elbasanit si dhe Maqedonia.

“Të hënën në vijim do të vendoset edhe skena e madhe ku do të fillojnë performancat. Këtë vit do të rikthehet edhe Defileja, ekspozita e rrobave tradicionale e trevave të gjitha krahinave shqiptare. Në datën 12 aktivitetet do të nisin nga stadiumin “Ruzhdi Bizhuta” për të përfunduar tek sheshi i qytetit ku të gjitha grupet artsitike do të kenë performancën e tyre.

 Këtë vit nuk mungojnë edhe ekspozitat, ajo e pikturës, ekspozita e nxënësve të shkollës artistike “Onufri”, por edhe mundësi për të gjithë qytetarët e elbasanit që kontribuojnë për çështje specifike, fëmijë me aftësi të kufizuara etj, ku qendrat tona kanë përgatitur ekspozitat e saj si edhe kartolina për t’u blerë nga qytetarët si një ndihmë simbolike.

 Në sheshin kryesor do të performojnë një sërë këngëtarësh me emër në vend por edhe këngëtarët e rinj të elbasanit”.

 14 Marsi. është një ditë aktivitetesh të shumta, ekspozita, panairi, si edhe panairi i gjellëve trdicionale të Elbasanit.

“E kemi promovuar çdo vit, por do ta vazhdojmë atë me Sofrën elbasanase ku do të shtrohet për të promovuar gatimet tradicionale të Shqipërisë së mesme.

Fëmijët do të jenë epiqendra e ditës së verës, por edhe për të rinjtë edhe të rriturit”.

 Të gjitha pikat e qytetit do të jenë aktive dhe do të gumëzhijnë nga festat dhe njerëzit.

Risia e kësaj feste, është një traditë e elbasanit në një ekspozitë vetëm me fëmijët, ku do të prezantohen tavat e elbasanit si traditë e kulinarisë së Elbasanit në bashkëpunim edhe me kuzhinierët e qyetit.

Për herë të parë në bibliotekën e qytetit do të mbahet një simpozium mbi historikun e Ditës së Verës.

“Dita e verës është e Elbasanit, panvarësisht se është kthyer në një festë kombëtare, mund të huazohet kjo ditë por asnjë nuk e feston si Elbasani.

 Ndaj ftoj të gjithë miqtë, qytetarët, artëdashësit e artit, traditës dhe kulturës nga vendi dhe jashtë tij, të vijnë në Elbasan, të festojmë këtë ditë së bashku, dhe të mirëpresim pranverën, stinën e mirësisë dhe begatisë”.