Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Lajme

Ekipi i ICTSlab për UPSHIFT for Mental Health workshop me të rinjtë e Elbasanit

Takimi i radhës i ekipit të ICTSlab në kuadër të UPSHIFT for Mental Health u zhvillua në ambjentet e Qendrës Rionore “Riemar” ku u mbajt një sesion informimi mbi hapjen e aplikimeve në qytetin e Elbasanit.

Në këtë takim, të rinjtë u njohën me temën e përzgjedhur për këtë edicion dhe metodologjinë e Upshift, si dhe u informuan për aktivitetet e planifikuara. Ata u ftuan të marrin pjesë në ëorkshopin e caktuar për datat 18-19 Korrik në Elbasan dhe u inkurajuan të zhvillojnë idetë e tyre për të gjetur zgjidhje të qëndrueshme në fushën e shëndetit mendor për komunitetin e tyre.

Aplikimet tashmë janë të hapura, në pritje të ideve inovative dhe krijuese të të rinjve të Bashkisë së Elbasanit.

Kriteret për Aplikim:

✅Të rinj të moshës 15-24 vjeç

✅Banues ne Bashkinë Elbasan

Për të bërë aplikimin tuaj në Upshift, ndiqni linkun: https://upshift.al/apliko-tani/

Ky aktivitet implementohet nga ICTSlab me mbështetjen financiare të UNICEF në Shqipëri, Instituti i Shendetit Publik dhe Qeverisë Britanike në kuadër të projektit Stop Human Trafficking.

UNICEF Albania Bashkia Elbasan Gledian Llatja

#upshift #upshiftalbania #unicef #unicefalbania #socialentreprenuership #designthinking #mentalhealth #shëndetimendor #socialimpactëorkshop

Të shijojmë një mbrëmje të shtune nën tingujt e muzikës rrok

Ju ftojmë të merrni pjesë në një koncert festiv që do të zhvillohet nesër në muret madhështore të kalasë së Elbasanit. Në orën 21:00, do të fillojë një natë e paharrueshme nën dritat e ndriçuara të kalasë dhe tingujt e muzikës rrok.

Programi i mbrëmjes përfshin performanca të mrekullueshme nga artistë të njohur dhe të dashur për publikun:

– Lorenc Hasrama, këngëtar i njohur për energjinë dhe interpretimet e tij të jashtëzakonshme.

– Urban Band, grupi që do t’ju mbushë me ritme të fuqishme rroku.

– DJ Enrico, që do të përkujdeset për atmosferën me miksimet e tij fantastike.

Kjo është një mundësi e shkëlqyer për të kaluar një mbrëmje të bukur verore në shoqërinë e miqve dhe familjes, duke shijuar muzikë të shkëlqyer dhe atmosferë të ngrohtë.

Mos e humbisni këtë ngjarje unike dhe të veçantë! Sigurohuni të vini për të përjetuar një natë të mbushur me argëtim dhe emocione.

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore, sjell atmosferë festive në qytet

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore ka nisur turin veror në qytetet me potencial turistik, duke promovuar vlerat e jashtëzakonshme të folklorit shqiptar dhe trashëgimisë tonë kulturore.

Ky tur është një iniciativë e veçantë që synon të rikthejë vëmendjen te thesaret tona kulturore dhe artistike, duke sjellë spektakle të larmishme dhe energjike në qytetet më të bukura të Shqipërisë.

Atmosfera në Muzeun Etnografik të Elbasanit ishte e magjishme. Qytetarët u mrekulluan nga kombinimi i muzikës, kostumeve tradicionale dhe valltarëve energjikë. Ky event jo vetëm që ndihmon në ruajtjen dhe promovimin e kulturës sonë të pasur, por gjithashtu kontribuon në zhvillimin e turizmit kulturor në vend.

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore do të vazhdojë të shfaqë performanca të tjera në qytete të ndryshme gjatë gjithë verës, duke sjellë gëzim dhe entuziazëm për banorët dhe turistët.

Avancim i planeve lokale të përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike në Shqipëri perfshire edhe Elbasani

Sot, së bashku me ekipin e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit dhe UNDP Albania, prezantuam planet e përshtatjes së ndryshimeve klimatike për 8 bashki, përfshirë Elbasanin.

Këto plane konkrete dhe projekte të prekshme synojnë të parandalojnë përmbytjet, erozionet dhe zjarret, duke mbrojtur komunitetet tona .

Viti 2024 ka nisur mbarë me mbjelljen e rreth 300,000 fidanëve dhe menaxhimin e zonave të mbrojtura që përbëjnë 21,4% të territorit tonë. Këto arritje do t’i prezantojmë me krenari në Samitin e Klimës #COP29 në Baku .

Në vijim pritet miratimi i Planeve Lokale të Përshtatjes nga këshillat bashkiakë përpara COP-29, dhe integrimi i disa prej masave prioritare kryesore të përfshihen në Planin Kombëtar të Përshtatjes, që pritet të lehtësojë aksesin në burime financiare kombëtare dhe ndërkombëtare.

Ndër të tjera, konferenca theksoi edhe rëndësinë e forcimit të partneriteteve midis aktorëve vendorë, kombëtarë dhe ndërkombëtarë për të arritur një përshtatje efektive ndaj ndryshimeve të klimës.

Bashkitë duhet të sigurohen se po përshtaten me ndryshimet klimatike, duke integruar Planin Lokal të Përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike në proceset e tyre vendimmarrëse dhe duke e zbatuar PLP-në në mënyrë proaktive.

Një tjetër premtim i mbajtur, vijojnë investimet në rrugën “Halit Narazani”

Një tjetër investim drejt përmirësimit të infrastrukturës dhe jetës së përditshme të qytetarëve është ndërmarrë në qytet, në Rajonin Nr 1.

 Projekti i furnizimit me ujë të pijshëm ka hyrë në një fazë të re dhe të suksesshme, në rrugën “Halit Narazani”.

Përfundimi i shtrimit të tubave të ujit të pijshëm është vetëm hapi i parë, pasi tani ka përfunduar investimi për rikonstruksionin e kësaj rruge që ka vuajtur prej vitesh mungesën e investimeve në infrastrukturë.

Gjatë një inspektimi të rrugës së rikonstrukturuar në këtë lagje, kreu i bashkisë z. Gledian Llatja deklaroi, “ne po vazhdojmë me planin për urbanizimin e të gjitha zonave informale, ndërsa qyteti është kthyer në kantier ndërtimi. Ndërkohë, punimet vazhdojnë në lagjen “5 Maji” dhe te shkolla “Imelda Lambertini”. Qëllimi ynë është të bëjmë punë të mira për komunitetin, dhe sapo të vihet në funksion rrjeti i ujit, e gjithë lagja do të ketë ujë 24 orë”.

Ky investim është një prej më të rëndësishmëve të realizuar në qytet, pasi është  lagja e parë që është bërë me sistemin e ri të ujësjellësit në bashkëpunim me kompaninë gjermane, me synimin që i gjithë qyteti të ketë ujë 24 orë.

 “Ky është një hap i madh përpara për Elbasanin, jo vetëm për vlerën që rruga e re sjell në këtë zonë, por edhe për zhvillimin ekonomik që pritet të ndodhë pasi pronat në këtë zonë do të rriten në vlerë”, tha z. Llatja.

Investimet e kryera jo vetëm që përmirësojnë infrastrukturën e qytetit, por edhe rrisin cilësinë e jetës së banorëve të tij. Ky investim është një tjetër premtim i mbajtur nga kreu i bashkisë.

Nderohet kujtimi i Z. Qazim Sejdini: Përcillet për në banesën e fundit ish-kryebashkiaku i Elbasanit”

Homazhe janë kryer sot në nder të ish-kryebashkiakut të Elbasanit, z. Qazim Sejdini, i cili ndërroi jetë nga një sëmundje e rëndë.

 Mijëra qytetarë, përfaqësues të politikës shqiptare, si dhe familjarë, e përcollën për në banesën e fundit qytetarin elbasanas që drejtoi bashkinë për tre mandate. Mesazhet e ngushëllimit ishin të shumta për z. Sejdini, i cili gjatë drejtimit të bashkisë solli ndryshime të rëndësishme dhe të qëndrueshme.

Z. Qazim Sejdini drejtoi qytetin me përkushtim për tre mandate, duke sjellë përmirësime të rëndësishme dhe të qëndrueshme.

 Ai ishte një figurë e shquar dhe një lider vizionar që punoi për të përmirësuar cilësinë e jetës së qytetarëve të Elbasanit. Përkushtimi i tij solli investime të rëndësishme dhe mbështetje për projekte që synonin zhvillimin e qëndrueshëm dhe mirëqenien e përgjithshme të komunitetit.

Ndikimi i tij pozitiv do të ndihet për shumë vite dhe kujtimi i tij do të jetojë gjithmonë në zemrat e të gjithëve që patën fatin ta njohin dhe të punojnë me të.

Pusho në paqe Z. Qazim Sejdini, trashëgimia jote do të mbetet gjithmonë pjesë e shpirtit të Elbasanit.

NIS URBANIZIMI I BLLOKUT TË PALLATEVE NË RAJONIN NR 3, PAS SISTEMIMIT ME UJË TË PIJSHËM

Pas përfundimit të sistemit të ujit të pijshëm rreth dy muaj më parë në pallatin nr. 120 të rajonit Nr. 3, është hapur rruga për urbanizimin e këtij territori.

Ky ishte një tjetër premtim i kreut të bashkisë për bllokun e pallateve pranë shkollave profesionale të qytetit. Pallatet, të ndërtuara në vite të ndryshme, kishin nevojë të domosdoshme për ndërhyrje, pasi asnjë investim nuk ishte bërë në infrastrukturë.

Gjatë një inspektimi të punimeve, kreu i bashkisë, z. Gledian Llatja, pohoi se “ky bllok pallatesh ishte një kërkesë e kahershme e banorëve edhe gjatë procesit të buxhetimit me pjesëmarrje, ndaj ishte e domosdoshme rehabilitimi i të gjithë zonës.”

Bashkia Elbasan, në bashkëpunim me FSHZH, ka nisur një sërë investimesh në rrugë dhe rrugica, duke përfshirë edhe Rajonin Nr. 3, ku përfshihet ky bllok pallatesh. Investimi në këtë zonë, që përbëhet nga tetë pallate, përfshin edhe ndërtimin e një këndi lojrash për fëmijët dhe stola për moshën e tretë. Llatja shton se “pas këtij investimi, do të nisin punimet në rrugicat dhe rrugët e zonës informale pas ‘Imperial’, ku ka një komunitet të gjerë.”

Në këtë zonë ishte e domosdoshme ndërhyrja në infrastrukturë, ashtu si në shumë blloqe të tjera ku bashkia ka ndërhyrë edhe me veshjet me kapot. Edhe në këto pallate do të kryhet një ndërhyrje e tillë pas urbanizimit.

Florenc Spaho, deputet i kësaj zone, falënderoi kreun e bashkisë, i cili për një periudhë gati dy mujore bëri të mundur shtrimin e sistemit të kanalizimeve dhe shtrimin e rrugës, që është drejt përfundimit.

Në këtë bllok pallatesh nuk ishte kryer asnjë investim prej rreth 40 vitesh.

“Miqtë e malit”, një festë për të promovuar Gjinarin, perlen turistike të Bashkisë Elbasan

Gjinari, një nga destinacionet më të bukura malore të Shqipërisë, u bë qendra e vëmendjes këtë të dielë, gjatë festës së organizuar për promovimin e tij.

“Miqtë e malit” mblodhi së bashku dashamirës të natyrës dhe aktiviteteve në ajër të pastër, duke ofruar një ditë të mbushur me aventura dhe argëtim.

Aktivitetet ishin të shumta dhe të larmishme. Në këndin e lojrave olimpike, të pranishmit patën mundësinë të provojnë sporte të ndryshme. Ndërkohë, panairi i artizanëve dhe prodhimeve agro-ushqimore tërhoqi shumë vizitorë me produkte të freskëta lokale dhe punime artizanale.

Për ata që preferojnë një përvojë më të qetë, kampingu në natyrën e bukur të Gjinarit ishte zgjedhja e duhur. Muzika live nga artistë të njohur dhe grupe lokale siguroi një atmosferë të gjallë dhe festive, duke përmbushur çdo cep të zonës me tinguj të gëzueshëm dhe energji pozitive.

Gjinar, me bukuritë e tij natyrore dhe mikpritjen e banorëve të tij, konfirmoi edhe një herë pse është një prej perlave turistike të Bashkisë Elbasan.

 Kjo festë ishte një mundësi e shkëlqyer për të promovuar turizmin malor dhe për të treguar potencialin e madh që ka ky rajon për tërheqjen e vizitorëve.

Një tjetër projekt për integrimin e minoritetit Rom dhe Egjiptian përmes arsimit dhe punësimit në Elbasan

Në shkollën “Qemal Haxhihasani” u zhvillua një takim mes kryetarit të bashkisë, z. Gledian Llatja, dhe drejtuesit të fondacionit për Ballkanin Perëndimor “Shoqëria e Hapur për Shqipërinë”, z. Andi Dobrushi.

 Qëllimi i këtij takimi ishte diskutimi i projektit “Integrimi i pakicave etnike, Rome dhe Egjiptiane përmes arsimit dhe punësimit”, mbështetur nga programi InclusiveEduJobs i financuar nga BE.

Z. Llatja theksoi rëndësinë e këtij projekti, duke vënë në dukje se bashkia dhe fondacioni kanë punuar së bashku për të mbështetur shtresat më në nevojë dhe minoritetet.

“Kemi punësuar 14 gra nga këto minoritete në punë të pjesshme dhe ato përfitojnë edhen nga skema të tjera mbështetëse. Kjo ndihmon komunitetin, jo vetëm duke i parë si përfitues, por edhe si kontribues të drejtpërdrejtë në jetën dhe aktivitetin social të qytetit,” tha z. Llatja. Ai gjithashtu shtoi se në bashkëpunim me fondacionin dhe BE-në, kanë mbështetur 30 nxënës me bursa për të motivuar ata dhe familjet e tyre që të mos braktisin shkollën dhe të kenë një të ardhme të sigurt.

Z. Llatja e vlerësoi projektin si një nismë që sjell shumë shpresë për zgjidhjen e problematikave të komunitetit. Ai falënderoi fondacionin, BE-në, donatorët, stafin mësimdhënës, zyrën e punës dhe qendrën e formimit profesional për kontributin e tyre në trajnimin dhe integrimin e personave që duan të futen në tregun e punës.

Drejtori i fondacionit “Shoqëria e Hapur për Shqipërinë”, z. Andi Dobrushi, tha se “kemi 30 vjet që mbështesim minoritetin Rom dhe Egjiptian dhe gjithmonë janë treguar të mirëkuptueshëm në zbatimin e projekteve për punësim, edukim dhe arsim. Në Elbasan kemi gjetur një qasje mendjehapur nga bashkia dhe komuniteti për të kuptuar rëndësinë e përfshirjes së komunitetit në të drejtat e tyre dhe kontributin që duhet të japin.”

Z. Dobrushi theksoi se raportet mes komuniteteve Rom dhe Egjiptian në bashkinë e Elbasanit janë një model që duhet të përcillet më tej.

Projekti ka nisur para dy vjetësh dhe ka pasur rezultate të suksesshme. Këtë vit, projekti vjen me një risi, duke integruar të rinjtë dhe prindërit që duan të punojnë.

Me sukses projekti i instalimit të paneleve fotovoltaike për prodhimin e energjisë elektrike në 7 shkolla të qytetit

Në shkollën “Ptoleme Xhuvani” në Elbasan është zbatuar projekti i përbashkët midis fondacionit “Shoqëria e Hapur për Shqipërinë” dhe Bashkisë së Elbasanit, i njohur si “Sunny Schools”. Ky projekt përfshin instalimin e paneleve diellore për të prodhuar energji elektrike në shtatë shkolla të qytetit, duke kursyer 15 mijë euro.

Kreu i Bashkisë, z. Gledian Llatja, dhe drejtori i fondacionit “Shoqëria e Hapur”, z. Andi Dobrushi, kanë inspektuar nga afër këto investime në shkollën “Ptoleme Xhuvani”.

 Z. Llatja theksoi rëndësinë e këtij projekti duke deklaruar, “me një investim që kemi bërë me fondacionin ‘Shoqëria e Hapur për Shqipërinë’, do të shohim sa kemi prodhuar energji elektrike në shkollën ‘Ptoleme Xhuvani’.

 Projekti ‘Sunnny Schools’ përfshin instalimin e paneleve diellore për të prodhuar energji elektrike në 7 shkolla që kanë përfituar nga ky projekt. Shpresojmë që në bashkëpunim me fondacionin, ta zgjerojmë këtë projekt edhe në shkolla të tjera.”

Ky projekt synon të ulë ndotjen e emetimeve të karbonit dhe të krijojë një mjedis të pastër dhe të gjelbër për qytetin. Gjithashtu, kursimet nga prodhimi i energjisë do të riinvestohen në infrastrukturat shkollore dhe laboratorët.

“Qëllimi ynë kryesor ashtu sic kemi punuar prej disa vitesh në bashkëpunim me të rinjtë në shkolla është për të futur modelet e mira të uljes së ndotjes të emetimeve të karbonit në natyrë në kuadër edhe të projekteve të përbashkëta që po bëjmë për të mbajtur pastër ambjentet tona, për të pasur një qytet të pastër, të gjelbëruar dhe miqësor me mjedisin”, ahtoi Llatja.

Z. Andi Dobrushi drejtor i fondacionit pohoi se “janë rreth 4000 euro që janë përfituar vetëm nga prodhimi i energjisë së pastër në kete shkollë. Ky projekt jo vetëm që mbështet edukimin e nxënësve, por gjithashtu krijon një energji sociale dhe komunitare që mund të shërbejë si model për Shqipërinë dhe rajonin.”

Ky investim inovator premton të sjellë përfitime të drejtpërdrejta për fëmijët dhe komunitetin e Elbasanit, duke kontribuar në një mjedis të qëndrueshëm dhe të pastër.

Ky projekt promovon energjinë e gjelbër në shkollat e Ballkanit Perëndimor duke instaluar panele fotovoltaike, dhe është një hap i madh drejt një ekonomie të gjelbër dhe një mjedisi më të pastër për komunitetin.