Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Ditë: 14 Mars 2024

“DITA E VERËS” 2024/ ELBASANI, REKORD I FESTIMEVE NË MBARË VENDIN

Kur themi ditë vere, mendja të gjithëve i shkon tek Elbasani, pasi kryefjala e “Dita e Verës” vazhdon të jetë Elbasani, festë e cila edhe këtë vit, ka tejmbushur të gjithë qytetin, pa përjashtim.

Edhe pse e shpallur festë kombëtare, nuk kishte si ndodhte ndryshe që kjo festë e formëzuar që në lashtësi të mos festohej në gjenezën e saj, Elbasanin.

Fillimi i Marsit shënjoi edhe startin e aktiviteteve të cilat “gumëzhinë” në Elbasan nga fëmijët, të rinjtë, artistët, valltarët, tregëtarët, artizanët, vajza e gratë, mësueset, festime të cilat e arritën kulmin gjatë të gjithë ditës së sotme, 14 Mars.

Bashkia e Elbasanit, nën kujdesin e kryetarit Gledian Llatja këtë vit solli një dekor ndryshe, një organizim ndryshe nga vitet e tjera, duke gëzuar çdo shtëpi të Elbasanit, me festa shumë ngjyrëshe ashtu si edhe lulet që çelin në këtë stinë.

“Sofra e Elbasanit”, kampionate sportive, gara ciklizmi, panaire zejesh dhe artizanale, koncerte të shumtë për fëmijët, ekspozita e makinave të vjetra “Retro” 2 ekspozita fotografike “Elbasani ndër vite” dhe “Elbasani sot e dje”, “Defile” parada me trupat e ansambleve të gjithë qarkut, si dhe nga Maqedonia, Kosova etj. Mbrëmja e kësaj feste ku këngëtarë të njohur si Yong Zerka etj, u ngjitën në skenën e sheshit “ Gensher”, duke përformuar për disa orë për qytetarët dhe shumë miqtë e ardhur në Elbasan nga vendi dhe trojet shqipfolëse.

14 Marsi, e rigjen qytetin sërisht me atmosfera festive, pasi të gjithë elbasanllintë presin në banesat e tyre fëmijët që tu “bajnë kam” ( kush hyn i pari në shtëpi, që të sjellë mirëse gjatë të gjithë vitit), dalin sërisht në qytet.

Mëngjesi sërisht është për fëmijët, Parada e Ditës së Verës ku 20 shkollat 9-vjecare të Bashkisë Elbasan parakalojnë me pankarta në duar ky shpalosin fabula të ndryshme për të vijuar me karnavalet, performancaa, etj.

Panairi i Sportit, ekspozitë me punime nga fëmijët me AK Vendi: Lulishtja përpara pallatit të sportit “Tomorr Sinani”, Panairi i bujqësisë si demonstrim i prodhimeve vendase dhe bio, fermerë nga  njësitë administrative të Elbasanit.

“Festivali i bollokumes” , i sjellë për të dytin vit, si demonstrim i artit të bërjes së bollokumeve “live” nga amvisat elbasanase. Aktivitet argëtues dhe kreativ me fëmijë. (Poçaria). Koncerti i madh në sheshin “Gensher” i përgatitur si pjesë e mozaikut të madh të aktiviteteve, kanë mbyllur më shumë se 30 aktivitete për 10 ditë në Elbasanit, qytetin e “ Dita e Verës”.

Urimet më të përzemërta si edhe falenderimet për mijëra qytetarë dhe miq të ardhur nga kudo i ka dhënë kryetari i bashkisë së Elbasanit z. Gledian Llatja. “ Falenderime pa fund për të gjithë ju, miqtë e Elbasanit, që besuat tek festa jonë, dhe u bashkuat me ne në këtë festë të ruajtur dhe festuar prej shekujsh”.

 “Dita e Verës” në Elbasan veç mikpritjes, e ka kaluar nga njëri brez tek tjetri këtë festë pagane të ardhjes së pranverës.

 Vitet kaluan dhe festa mbeti në Elbasan po aq e mirëpritur sa edhe atëherë kur pati shkelur për herë të parë.

Pas aktiviteteve elbasanas dhe mysafirë të shumtë e shijuan këtë ditë pranvere në pikniqe në vendet më të preferuara, ku “rekordin” e thyen Parku “Rinia”, Krasta, Ullishta dhe Busheku, ku udhërrëfyes për mysafirët ishin vendalinjtë, që preferuan sot jo vetëm lokalet, por edhe fushat me bar.

Zanafillën, “Dita e Verës” e ka në faltoren Zana e Çermenikës, e cila ishte perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe e të gjithë natyrës. Sipas gojëdhënës, kjo zanë dilte nga faltorja e vet ditën e 14 marsit. E trashëguar brez pas brezi, kjo festë popullore është një ditë, e cila sot identifikon edhe vetë qytetin e Elbasanit, i njohur në Shqipëri për tradita të veçanta kulturore.

“Dita e Verës”, 14 Mars qyteti përfshihet në atmosferë festive dhe plot verore

14 Marsi, e rigjen qytetin sërisht me atmosfera festive, pasi të gjithë elbasanllintë presin në banesat e tyre fëmijët që tu “bajnë kam” ( kush hyn i pari në shtëpi, që të sjellë mirëse gjatë të gjithë vitit), dalin sërisht në qytet.

Mëngjesi sërisht është për fëmijët, Parada e Ditës së Verës ku 20 shkollat 9-vjecare të Bashkisë Elbasan parakalojnë me pankarta në duar ky shpalosin fabula të ndryshme për të vijuar me karnavalet, performanca, etj.

Vetë kryetari i bashkisë z. Gledian Llatja, i ka vendosur fëmijëve veroren me ngjyra në duart e tyre të vogla, duke bërë këmbë pikërisht tek ata që quhen e ardhmja e vendit.

Panairi i Sportit, ekspozitë me punime nga fëmijët me AK Vendi: Lulishtja përpara pallatit të sportit “Tomorr Sinani”, Panairi i bujqësisë si demonstrim i prodhimeve vendase dhe bio, fermerë nga  njësitë administrative të Elbasanit.

“Festivali i bollokumes” , i sjellë për të dytin vit, si demonstrim i artit të bërjes së bollokumeve “live” nga amvisat elbasanase. Aktivitet argëtues dhe kreativ me fëmijë. (Poçaria). Koncerti i madh në sheshin “Gensher” i përgatitur si pjesë e mozaikut të madh të aktiviteteve, kanë mbyllur më shumë se 30 aktivitete për 10 ditë në Elbasanit, qytetin e “ Dita e Verës”.

 “Dita e Verës” në Elbasan veç mikpritjes, e ka kaluar nga njëri brez tek tjetri këtë festë pagane të ardhjes së pranverës.

NATA E VERËS/ QINDRA QYTETARË PRESIN DITËN E VERËS NË SHESH, ME KONCERT DHE FISHEKZJARRE

Një natë plot ngjyra dhe jetë, gumëzhima e festës së natës së Verës është ndjerë në të gjithë qytetin, por edhe në rrethinat e tij.

Nata e Verës, ka mbushur qytetin e Elbasanit si rrallë herë më parë.

Nën tingujt e muzikës së këngëtarëve të njohur si, Yong Zerka, Treshat Alandy, Valbona Ostreni, DJ Sylvester në sheshin “Gensher” me qindra qytetarë nga Elbasani, por edhe nga mbarë vendi, deri nga Saranda kanë shijuar këtë natë, e cila do t’i mbesë gjatë në kujtesë.

Të rinjtë, por jo vetëm që kishin mbushur thuajse të gjithë sheshin e qytetit, nga teatri “Skampa”, deri tek “1 Maji” kanë kërcyer e kënduar duke e pritur ditën e verës në qendër të qytetit.

Elbasani, kryeqendra e kësaj feste, ka shijuar natën më të bukur të prag verës, ku variantet për t’u argëtuar kanë qenë të shumta, dhe me një atmosferë të këndshme, një dekor i parapërgatitur nën kujdesin e veçantë të kryetarit të bashkisë z. Gledian Llatja, i cili nga viti në vit, po e transformon këtë festë të dëshiruar nga i gjithë vendi.

Është bërë zakon tashmë që dita e verës të pritet në qendër të qytetit, ku nuk mungoi edhe spektakli i fishekzjarreve shumëngjyrëshe dhe me forma lulesh pranvere që mbushën qiellin e Elbasanit.

Por, pas natës vjen dita, me shumë surpriza të rezervuara nga bashkia e Elbasanit, ku nuk do të mungojnë aktivitetet për të shënuar kështu, rekordin e festimeve në mbarë vendin vetëm për këtë ditë.

Kjo natë vuri në gadishmëri të gjithë efektivat e Policë së shtetit dhe asaj bashkiake, asnjë incident nuk u shënua, duke respektuar festën pagane, të shumë pritur për Elbasanin.

Miqtë e ardhur nga vendi por edhe nga trojet shqipfolëse, u akomoduan në hotelet e qytetit dhe të periferisë, si edhe tek të afërmit e tyre të ftuar posaçërisht për të festuar në Elbasanin e luleve, kulturës, dhe ruajtjes së vlerave të foklorit.